DÜNYA PATEN FEDERASYONU BAŞKANI SALMAN POUR:

-“İLK FIRSATTA PATEN FEDERASYONUNU KURARARAK MERKEZİNİ DE ADANA

YAPACAĞIZ”

-GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRÜ ATAŞBAK:

-“KENTİMİZİN HAVA KOŞULLARI VE COGRAFİ YAPISINA UYGUN OLAN

PATENİ ZİRVEYE TAŞIYACAĞIZ”

 

Adana’da Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, dünya genelinde hızla yaygınlaşan patene Türk insanının daha çabuk uyum sağlayacağını söyledi.

Çakır, Avrupa ve Dünya Paten Federasyonu ile Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Merkez Park, Sabancı Merkez Camii Seyhen Nehri kıyısında ki alanda ortaklaşa gerçekleştirilen Profesyonel Paten Antrenör Semineri sertifika dağıtım töreni ve gösterilerinde yaptığı konuşmada, patenin her yaşta herkesin yapacağı bir spor dalı olduğunu, Adana’nın hava koşulları ve uygun tesisleri nedeniyle pilot bölge olması gerektiğini kaydetti.

Vali Mustafa Büyük’ün de sporun her dalına önem verdiğini ve selamını getirdiğini ifade eden Çakır, “Dünya genelinde hızla yaygınlaşan patene Türk insanı daha çabuk uyum sağlayacağına inanıyorum. Bugün burada gerçekleştirilen gösteri de de katılımın yüksek olması bunu kanıtlıyor. Bu gibi eğlenceli, keyif verici sporlar sayesinde gençlerimiz sigara, alkol ve teknolojik bağımlılıktan kurtulacaklar. Organizasyona emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

-POUR: “AİLE SPORU PATEN İÇİN ADANA İDEAL BİR KENT”-

Avrupa ve Dünya Paten Federasyonu Başkanı Mehdi Arash Salman Pour, ilk fırsatta Türkiye’de olmayan federasyonu kuracaklarını, merkezini de Adana yapmayı hedeflediklerini ifade etti.

“Aile sporu paten için Adana ideal bir kent” diyen Dünya Başkanı Pour konuşmasında şunlara yer verdi:

“Başta ABD ve Avrupa olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde paten her geçen gün çığ gibi büyüyerek gelişiyor. Türkiye’de de aslında iyi bir potansiyel var. Ancak, federasyon olmayınca bu eğlenceyi geçemiyor. İlk fırsatta gerekli başvuruları yaparak Türkiye’de paten federasyonunun kurulmasını sağlayacağız. Merkezini de Adana yapacağız. Çünkü, burada hava koşullarının iyi olmasının yanı sıra Vali Mustafa Büyük, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, yerel yöneticiler, hepsinden önemlisi kentte sporu yöneten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak’ın heyecanı, yakın ilgisi, ekibinin deneyimli olması bizleri gelecek için umutlandırıyor. 19-21 Kasım tarihleri arasında Profesyonel Antrenör kursuna başvurunlar, bugün de gösteriye katılanların sayısı, ilgi ve destek beni gelecek için umutlandırdı. Yakın gelecekte Adana’da paten hakem kursu da açmayı hedefliyoruz.”

Pour, sponsor kuruluşlar Çukurova Press Gazetesi, Hastaş Gıda ve Sezgi Ajansa teşekkür etti.

-ATAŞBAK: “KENTİMİZDE SPORA YATIRIM YAPANLARI DESTEKLERİZ”-

Adana Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak, kentte spora yatırım yapanları destekleyeceklerini söyledi.

Ataşbak, sporun evrensel dil olduğunu, paten sporu için Adana’da iyi bir potansiyelin bulunduğunu, bu kapsamda “Sigara, Alkol ve Uyuşturucuya Hayır, Spora Evet” sloganıyla ilk kez gerçekleştirilen Profesyonel Antrenör Semineri ile gösterilere katılanlara ve emeğe geçenlere teşekkür etti.

Dünya Paten Federasyonu Başkanı Pour ile aylardır bu organizasyonun gerçekleştirmek için çalışmalar yaptıklarını, Profesyonel Antrenör Semineri’ne rekor katılım ile 110 kişinin başvurduğunu, gösterilere ise 5-60 yaş arasında 150 kişinin katıldığını ve müzik eşliğinde şölen havasında geçtiğini belirten Ataşbak, Paten Federasyonu kurulması ve merkezinin Adana olması halinde bunun kentte önemli katma değer kazandıracağını belirtti.

-SAYGILI: “YARARINA İNANDIĞIMIZ SPORA HER ZAMAN DESTEK VERİRİZ”

Türk Kızılay Derneği Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, gençleri kötü alışkanlıklardan kurtaracaklarına inandıkları spora her zaman destek vereceklerini ifade etti.

Kızılay’ın “İyilik Bulaştıran Kurum” olduğunu belirten Saygılı, başta spor olmak üzere tüm sosyal faaliyetlerde Kızılay’ın ön sıralarda yer aldığını belirterek, bu kapsamlı organizasyona emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Adana Şube Başkanı Mehmet Aslanbaba, 5 Mart 1920’de kurulan cemiyetin önemli görevleri bulunduğunu belirterek, “Asıl görevimiz sigara, uyuşturucu, kumar, alkol hepsinden önemlisi de son yıllarda teknolojik bağımlılıkla mücadele ediyoruz. Gençleri kötü alışkanlıklardan korumanın bir yolu da spordan geçer. Bu kapsamda, Dünya Paten Federasyonu Başkanı Pour’un pateni yaygınlaştırmak için Adana’yı seçmesinden dolayı kutluyorum. Ayrıca Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak’a da ciddi, ekip çalışmasıyla gerçekleştirilen etkinliği kentimize yakışır bir şekilde yapmasından dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Profesyonel Antrenör Kursu’na katılanlara sertifikaları dağıtıldı. Daha sonra profesyonel patencilerin ellerinde “Sigara ve uyuşturucuya hayır, spora evet” pankartı taşıdılar. Ayrıca, 5-60 yaş arasında 150 kadar kaykay ve patenci gösteri gerçekleştirdiler.

Etkinliğe katılan ve izleyenlere Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, Yeşilay Cemiyeti Adana Şubesi kurdukları stantlarla su, tişört, şapka ve çeşitli broşürler dağıttılar.